Agenda

07.10.2020
SYSTEMY POŻAROWE

10:05 – 10:40

Wymagania unijne w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego w budynkach użyteczności publicznej wciąż dostarczają problemów w środowisku projektowym.     

Każdy etap – od studium projektu, poprzez projekt właściwy i jego realizację – wymaga odpowiedniej wiedzy i znajomości przepisów. A w tym obszarze spotkać można co najmniej dwa rodzaje dokumentów nie posiadających mocy prawnej i wymagających jednak doprecyzowania w wielu kwestiach. Pierwszym z nich jest norma branżowa N-SEP-007, o której sami autorzy mówią, iż nie jest kompletna. Nie uwzględnia wielu aspektów, wśród których do najważniejszych należy Ei obiektu, stref zagrożenia czy kwestia przejść pomiędzy nimi. Drugim jest instrukcja ITB – mocno kłopotliwa dla osób ratujących mienie, a to z powodu niskiego czy nawet braku indeksu „a” określającego kwasowość.

Nie sposób też pominąć zagrożeń czyhających na instalatorów / wykonawców instalacji, głównie w kwestii doboru i układania kabli. Niestety żadne z badań wykonywanych w zakresie reakcji na ogień kabli/przewodów elektrycznych wg wymagań rozporządzenia CPR w sposób oczywisty nie potwierdza ich zdolności do pracy w wiązkach kablowych. A przecież wyraźnie określa to jednak norma PN-EN 60332-3. Warto zatem być na bieżąco z aktualnymi wymaganiami prawnymi, które wspierają nie tylko prace projektowe, ale i późniejszą ich realizację.

Prelegent: Małgorzata Zygmunt-Kaczmarek

10:40 – 10:50

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

10:50 – 11:25

Poruszane zagadnienia :

 • Zasilacze Urządzeń Pożarowych – czyli, jak używając certyfikowanych rozwiązań, zapewnić stabilne zasilanie urządzeń pracujących w czasie pożaru? Z jakimi problemami musi zmierzyć się projektant elektryczny? Prezentacja różnych podejść do projektowania układów SZR.
 • Centrale Sterujące Urządzeniami Przeciwpożarowymi – przykłady zastosowania kompleksowych, rozproszonych układów sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi z wykorzystaniem CSUP, uwzględniające różne metody sterowania klapami poż
 • Przykłady sterowania kompletnym systemem wentylacji pożarowo-bytowej garaży wraz z detekcją gazów (możliwości CSUP).
 • Współpraca CSUP z Systemami Integrującymi Urządzenia Przeciwpożarowe (SIUP) czyli jak zapewnić możliwość ręcznych sterowań w czasie trwania poż Aktualne, nowoczesne podejście do układów zarządzających bezpieczeństwem budynków. ;
 • Oddymianie i zapobieganie zadymieniu dróg ewakuacyjnych – wady i zalety rozwiązań:

– systemy oddymiania (kanałowe, strumieniowe),
– oddymianie grawitacyjne klatek schodowych
– oddymianie klatki schodowej ze wspomaganiem mechanicznym
– system różnicowania ciśnienia – układy rozproszonych jednostek napowietrzających (układy zwalczające efekt kominowy), topologia systemu, połączenie z systemem SSP i BMS

Prelegent: Paweł Holewa

11:25 – 11:35

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

11:35 – 12:10

FPM+ czyli Fire Protection Manager, to nowoczesne środowisko zapewniające sterowanie wszystkimi urządzeniami przeciwpożarowymi, a także pozostałymi urządzeniami uwzględnianymi w scenariuszu pożarowym. Elementami składowymi FPM+ jest modułowa centrala sterująca, której zadaniem jest przejęcie sygnału alarmowego z systemu sygnalizacji pożaru i wykonanie ręcznych  lub/i zaprogramowanych algorytmów sterowania oraz program FireMATRIX, za pomocą którego można dowolnie konfigurować centralę FPM+.

FPM+ (Fire Protection Manager):

 • Steruje i monitoruje klapy wentylacji oddymiania
 • Steruje i monitoruje klapy wentylacji bytowej
 • Steruje i monitoruje wentylatory napowietrzania i oddymiania
 • Steruje i monitoruje systemem detekcji gazu
 • Steruje i monitoruje centralę drzwi napowietrzających/dymowych
 • Steruje i monitoruje centralę bram pożarowych i grodzi
 • Steruje kontrolą dostępu
 • Steruje bramkami obrotowymi
 • Steruje szlabanami wjazdowymi
 • Steruje drzwiami obrotowymi
 • Steruje dźwigami osobowymi
 • Wyłącza rozdzielnice elektryczne
 • Monitoruje zestawy hydroforowe
 • W pełni współpracuje z dźwiękowym system ostrzegania
 • Wyłącza pożarowe centrale wentylacji bytowej, klimatyzacji
 • Realizuje algorytmy scenariusza pożarowego

Prelegent: Piotr Matuszewski

12:10 – 12:20

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

12:35 – 12:45

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

12:45 – 14:00

Konsultacje na wirtualnych stoiskach.

Close Menu

BITNER Sp. z o.o.

www.bitner.com.pl

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. to polski producent kabli i przewodów działający na rynku od 1996 roku. Nasza oferta adresowana jest przede wszystkim do projektantów, firm wykonawczych, budowlanych oraz podmiotów handlowych działających w branży elektrycznej, energetycznej, automatyki przemysłowej, telekomunikacyjnej oraz informatycznej. Szeroki asortyment wyrobów jest naszym największym atutem. Produkujemy ponad 20 000 wyrobów katalogowych, zebranych w kilkanaście grup asortymentowych. Nieustannie poszerzamy zakres produkowanych przez nas wyrobów, zarówno w zakresie grup i typoszeregu bieżącej produkcji, jak również poprzez realizację indywidualnych zamówień na podstawie dostarczonej przez klienta dokumentacji.

SMAY

Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo w budynkach.

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się polską firmą produkcyjno-consultingową, działającą na rynku od ponad 30 lat. Dostarczamy usługi, produkty i kompleksowe rozwiązania w branży wentylacyjnej oraz w dziedzinie systemów kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Posiadamy trzy zakłady produkcyjno-magazynowe o łącznej powierzchni ponad 10 tys. m2. Zatrudniamy ok 500 osób. Z naszych usług skorzystało już ponad 15 tys. klientów w ponad 27 krajach. Zrealizowaliśmy ponad 550 kompleksowych realizacji w najbardziej prestiżowych obiektach. Mamy kilkanaście wzorów użytkowych, kilka patentów, realizujemy wielkie projekty badawcze, podejmujemy prace na rzecz nauki.

SMAY Sp. z o.o.

Skuteczne systemy i urządzenia wentylacji bytowej i pożarowej

www.smay.pl

Ela-compil

www.ela.pl

Ela-compil to blisko 30-letnia historia inżynierów, którzy jako pierwsi w Polsce integrowali systemy bezpieczeństwa.  Firma jako jedna z pierwszych wprowadziła na rynek dedykowane sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi. Dwa flagowe produkty Ela-compil to świetnie znany na rynku od lat GEMOS (integruje wszystkie systemy związane z bezpieczeństwem w budynku)  i FPM+ (zintegrowana matryca sterowania urządzeniami ppoż ), które są regularnie rozwijane. Spółka od kilku lat wchodzi w skład międzynarodowego koncernu GRETSCH-UNITAS dla którego świadczy usługi w zakresie rozwoju oprogramowania.

FPM+ czyli Fire Protection Manager, to nowoczesne środowisko zapewniające sterowanie wszystkimi urządzeniami przeciwpożarowymi, a także pozostałymi urządzeniami uwzględnianymi w scenariuszu pożarowym. 

Elementami składowymi FPM+ jest modułowa centrala sterująca, której zadaniem jest przejęcie sygnału alarmowego z systemu sygnalizacji pożaru i wykonanie ręcznych  lub/i zaprogramowanych algorytmów sterowania oraz program FireMATRIX, za pomocą którego można dowolnie konfigurować centralę FPM+. Program FireMATRIX  poza konfigurowaniem centrali sterującej umożliwia także przeprowadzenie testów na dowolnym etapie instalacji. Jedną z wielu innowacji jakie posiada FireMATRIX jest funkcja generowania gotowych protokołów z przeprowadzonych testów. 

Czytaj więcej na www.ela.pl/profesjonalnie

TECHNOKABEL S.A.

www.technokabel.com.pl/pl/

TECHNOKABEL SA, wiodący polski producent kabli specjalnych z ponad 30-letnią historią.

Fabryka Kabli Technokabel S.A. została uruchomiona w 1986 roku w Szreńsku, ok 120 km na północ od Warszawy.

Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji ekranowanych elastycznych kabli o wysokich parametrach dla automatyki przemysłowej, systemów sterowania, transmisji danych, systemów pomiarowych, zastosowań wojskowych, lokalnych sieci komputerowych, sieci alarmowych, systemów przeciwpożarowych, górnictwa, systemów audio-wideo i kabli hybrydowych. Kable zasilające do 1 kV w różnych wersjach również należą do port folio firmy.

Prawie wszystkie tworzywa stosowane w nowoczesnym przemyśle kablowym do izolacji, wypełnień i powłok kabli są przetwarzane codziennie w zakładzie produkcyjnym firmy. Kable mogą być odporne na ciepło i olej, na niskie temperatury i ścieranie, nie dymiące podczas spalania, bezhalogenowe i ognioodporne, opancerzone drutami lub taśmami stalowymi. Wieloletnie doświadczenie uczyniło Technokabel niezawodnym partnerem w projektowaniu i produkcji kabli zgodnie z wymaganiami klientów. Technokabel należy do grona kwalifikowanych dostawców dla wielu cenionych i znanych na całym świecie firm OEM.

Jakość produktu i zadowolenie klienta mają kluczowe znaczenie dla strategii firmy. Ścisła współpraca z klientami w celu zrozumienia ich potrzeb i oczekiwań to codzienna praktyka. Nasi inżynierowie są zawsze gotowi pomagać i doradzać użytkownikom końcowym. Duże znaczenie mają prace badawcze i rozwój firmy. Nowe projekty kabli, nowoczesne materiały i zaawansowane technologie są stale wdrażane. Co miesiąc produkowanych jest około trzystu różnych rodzajów kabli. Każdego roku na rynku wprowadza się ponad czterysta nowych kabli.