10:05 – 10:40
Wymagania unijne w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego w budynkach użyteczności publicznej wciąż dostarczają problemów w środowisku projektowym.
Każdy etap – od studium projektu, poprzez projekt właściwy i jego realizację – wymaga odpowiedniej wiedzy i znajomości przepisów. A w tym obszarze spotkać można co najmniej dwa rodzaje dokumentów nie posiadających mocy prawnej i wymagających jednak doprecyzowania w wielu kwestiach. Pierwszym z nich jest norma branżowa N-SEP-007, o której sami autorzy mówią, iż nie jest kompletna. Nie uwzględnia wielu aspektów, wśród których do najważniejszych należy Ei obiektu, stref zagrożenia czy kwestia przejść pomiędzy nimi. Drugim jest instrukcja ITB – mocno kłopotliwa dla osób ratujących mienie, a to z powodu niskiego czy nawet braku indeksu „a” określającego kwasowość.
Nie sposób też pominąć zagrożeń czyhających na instalatorów / wykonawców instalacji, głównie w kwestii doboru i układania kabli. Niestety żadne z badań wykonywanych w zakresie reakcji na ogień kabli/przewodów elektrycznych wg wymagań rozporządzenia CPR w sposób oczywisty nie potwierdza ich zdolności do pracy w wiązkach kablowych. A przecież wyraźnie określa to jednak norma PN-EN 60332-3. Warto zatem być na bieżąco z aktualnymi wymaganiami prawnymi, które wspierają nie tylko prace projektowe, ale i późniejszą ich realizację.
Prelegent: Małgorzata Zygmunt-Kaczmarek
