Agenda

07.10.2020
SYSTEMY POŻAROWE

10:05 – 10:40

Wymagania unijne w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego w budynkach użyteczności publicznej wciąż dostarczają problemów w środowisku projektowym.     

Każdy etap – od studium projektu, poprzez projekt właściwy i jego realizację – wymaga odpowiedniej wiedzy i znajomości przepisów. A w tym obszarze spotkać można co najmniej dwa rodzaje dokumentów nie posiadających mocy prawnej i wymagających jednak doprecyzowania w wielu kwestiach. Pierwszym z nich jest norma branżowa N-SEP-007, o której sami autorzy mówią, iż nie jest kompletna. Nie uwzględnia wielu aspektów, wśród których do najważniejszych należy Ei obiektu, stref zagrożenia czy kwestia przejść pomiędzy nimi. Drugim jest instrukcja ITB – mocno kłopotliwa dla osób ratujących mienie, a to z powodu niskiego czy nawet braku indeksu „a” określającego kwasowość.

Nie sposób też pominąć zagrożeń czyhających na instalatorów / wykonawców instalacji, głównie w kwestii doboru i układania kabli. Niestety żadne z badań wykonywanych w zakresie reakcji na ogień kabli/przewodów elektrycznych wg wymagań rozporządzenia CPR w sposób oczywisty nie potwierdza ich zdolności do pracy w wiązkach kablowych. A przecież wyraźnie określa to jednak norma PN-EN 60332-3. Warto zatem być na bieżąco z aktualnymi wymaganiami prawnymi, które wspierają nie tylko prace projektowe, ale i późniejszą ich realizację.

Prelegent: Małgorzata Zygmunt-Kaczmarek

10:40 – 10:50

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

10:50 – 11:25

Poruszane zagadnienia :

 • Zasilacze Urządzeń Pożarowych – czyli, jak używając certyfikowanych rozwiązań, zapewnić stabilne zasilanie urządzeń pracujących w czasie pożaru? Z jakimi problemami musi zmierzyć się projektant elektryczny? Prezentacja różnych podejść do projektowania układów SZR.
 • Centrale Sterujące Urządzeniami Przeciwpożarowymi – przykłady zastosowania kompleksowych, rozproszonych układów sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi z wykorzystaniem CSUP, uwzględniające różne metody sterowania klapami poż
 • Przykłady sterowania kompletnym systemem wentylacji pożarowo-bytowej garaży wraz z detekcją gazów (możliwości CSUP).
 • Współpraca CSUP z Systemami Integrującymi Urządzenia Przeciwpożarowe (SIUP) czyli jak zapewnić możliwość ręcznych sterowań w czasie trwania poż Aktualne, nowoczesne podejście do układów zarządzających bezpieczeństwem budynków. ;
 • Oddymianie i zapobieganie zadymieniu dróg ewakuacyjnych – wady i zalety rozwiązań:

– systemy oddymiania (kanałowe, strumieniowe),
– oddymianie grawitacyjne klatek schodowych
– oddymianie klatki schodowej ze wspomaganiem mechanicznym
– system różnicowania ciśnienia – układy rozproszonych jednostek napowietrzających (układy zwalczające efekt kominowy), topologia systemu, połączenie z systemem SSP i BMS

Prelegent: Paweł Holewa

11:25 – 11:35

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

11:35 – 12:10

FPM+ czyli Fire Protection Manager, to nowoczesne środowisko zapewniające sterowanie wszystkimi urządzeniami przeciwpożarowymi, a także pozostałymi urządzeniami uwzględnianymi w scenariuszu pożarowym. Elementami składowymi FPM+ jest modułowa centrala sterująca, której zadaniem jest przejęcie sygnału alarmowego z systemu sygnalizacji pożaru i wykonanie ręcznych  lub/i zaprogramowanych algorytmów sterowania oraz program FireMATRIX, za pomocą którego można dowolnie konfigurować centralę FPM+.

FPM+ (Fire Protection Manager):

 • Steruje i monitoruje klapy wentylacji oddymiania
 • Steruje i monitoruje klapy wentylacji bytowej
 • Steruje i monitoruje wentylatory napowietrzania i oddymiania
 • Steruje i monitoruje systemem detekcji gazu
 • Steruje i monitoruje centralę drzwi napowietrzających/dymowych
 • Steruje i monitoruje centralę bram pożarowych i grodzi
 • Steruje kontrolą dostępu
 • Steruje bramkami obrotowymi
 • Steruje szlabanami wjazdowymi
 • Steruje drzwiami obrotowymi
 • Steruje dźwigami osobowymi
 • Wyłącza rozdzielnice elektryczne
 • Monitoruje zestawy hydroforowe
 • W pełni współpracuje z dźwiękowym system ostrzegania
 • Wyłącza pożarowe centrale wentylacji bytowej, klimatyzacji
 • Realizuje algorytmy scenariusza pożarowego

Prelegent: Piotr Matuszewski

12:10 – 12:20

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

12:35 – 12:45

Sesja Q&A i konkurs z nagrodą.

12:45 – 14:00

Konsultacje na wirtualnych stoiskach.

ZPAS

ZPAS S.A. to polski dostawca rozwiązań dla szeroko pojętego rynku IT, ITC i energetyki. Aktualnie zatrudnia około 700 osób w 4 zakładach produkcyjnych zlokalizowanych na Dolnym Śląsku. Kadra inżynieryjna to 70 specjalistów w mechanice i elektryce, którzy wspólnie z przedstawicielami działów handlowych doradzają klientom w doborze optymalnych rozwiązań zarówno na bazie konstrukcji własnych ZPAS, jak i kastomizowanych zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klientów. 

50 lat doświadczenia na rynku (od projektu po wykonawstwo i obsługę posprzedażową) czyni ze ZPAS wiarygodnego partnera biznesowego o ugruntowanej pozycji na rynku.

Zgodnie ze strategią rozwoju firmy, najbliższe lata to oprócz ciągłego ulepszania stałej oferty (szaf i szafek 19”, serwerowych, zewnętrznych, przemysłowych, pulpitów), dalszy rozwój rozwiązań kompleksowych, w tym Data Center (https://zpasgroup.pl/content/41-serwerownie-zpas).

Warsztaty Romi

Romi poleca : Duża moc UPSa w małej, płytkiej szafce, problemy i rozwiązania, oraz monitoring UPSa z aplikacji na Twoim telefonie, czyli wyświetlacz XXI wieku.

Artur Kowalski
Dyrektor Techniczny w CTI MIKROTEL

Od 30 lat związany z branżą TELCO i IT, od blisko 20 lat zajmuje się wdrażaniem na polskim rynku rozwiązań opartych o produkty firmy 2N. Zebrana wiedza i doświadczenie z różnych dziedzin pozwala na rozwiązywanie większości problemów związanych z niestandardowymi potrzebami klientów.

Maria Głowa
Specjalista ds. projektów

Na co dzień związana z marką BCS. Jako specjalista ds. projektów zajmuje się utrzymaniem współpracy z projektantami, wsparciem w zakresie projektowania CCTV oraz analizą i doradztwem w zakresie doboru optymalnych rozwiązań i sprzętu.

Tytuł inżyniera uzyskała na Politechnice Łódzkiej, nadal kontynuuje naukę na Politechnice Warszawskiej o specjalizacji Technologie Cyfrowe w zarządzaniu produkcją. Aktualnie pisze prace związaną ze sztuczną inteligencją wspierającą oprogramowanie do zarządzania monitoringiem wizyjnym. 

BCS

BCS to polska marka stworzona w 2008 roku. Wiele lat doświadczenia w sektorze elektronicznych systemów zabezpieczeń dało nam szansę na stworzenie wyjątkowej grupy produktów. Od 14 lat krajowa marka BCS jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek w branży CCTV. Znając bardzo dobrze potrzeby rynku, wiemy czym powinien charakteryzować się produkt wysokiej jakości, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjnej ceny i zapewnieniu wsparcia techniczno–projektowego na najwyższym poziomie.

Naszym partnerom oferujemy bogaty asortyment produktów z dziedziny telewizji przemysłowej (IP, HD-CVI), wideodomofonów IP, zasilaczy oraz kontroli dostępu.  Na ofertę BCS składa się każda linia z grupy produktów CCTV, obejmująca produkt: ekonomiczny, standardowy i profesjonalny dedykowany do projektów.

Dbając o wysoki poziom zadowolenia naszych Klientów udzielamy profesjonalnego wsparcia od zakupu po serwis.  Stawiając na jakość oferowanego sprzętu cały czas poszukujemy najlepszych rozwiązań na rynkach światowych , szkoląc i rozwijając nasz dział wsparcia technicznego, który jest dedykowany dla naszych Klientów.

BCS to dziś marka, która stawia na jakość sprzętu i obsługi.

Robert Gawroński
SMB Channel Manager, TP-Link

Z TP-Link związany od 2012 roku, obecnie odpowiada za strategię sprzedaży rozwiązań biznesowych. Posiada szeroką wiedzę o sieciach i stosowanych w nich urządzeniach, przez lata pracował jako inżynier wsparcia przedsprzedażowego.

INFOMUSIC

Największy portal muzyczny w Polsce

TP-Link

Od ponad 20 lat TP-Link redefiniuje sposób w jaki myślimy o sieciach bezprzewodowych. Stawiając na niezawodność i wydajność, producent może pochwalić się portfolio produktów, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – niezależnie od wymagań i budżetów. 

Signum Project
SIGNUM PROJECT to firma z długim doświadczeniem w zakresie projektowania i dostarczania rozwiązań multimedialnych oraz nowoczesnych technologii budynkowych dla rynku korporacyjnego, edukacyjnego oraz ekspozycyjnego. Zespół SIGNUM PROJECT to osoby z wieloletnim doświadczeniem z wielu dziedzin co pomaga w tworzeniu zaawansowanych technologicznie, dedykowanych rozwiązań dla każdego odbiorcy oraz ich integracji z pozostałymi systemami w budynku, architekturą czy scenografią. Dzięki połączeniu wielu dziedzin i kreatywnego podejścia do tworzonych projektów, uzyskujemy rezultaty wyróżniające naszych Klientów oraz ich ofertę, a także sposób pracy. Nietypowe realizacje są naszą najlepszą wizytówką, ale również w bardziej praktycznych aplikacjach potrafimy sprawić aby odznaczały się one wyjątkową jakością oraz stanowiły niezawodne narzędzie i wsparcie w codziennym funkcjonowaniu.
Dr inż. Grzegorz Łukasz Augustyn

20 lat doświadczenia w branży inteligentnych technologii automatyki budynku oraz multimediów, doktor nauk technicznych o specjalności Wibroakustyka i inżynieria dźwięku (doktorat obroniony w 2005 roku), wykłady i zajęcia prowadzi na Wydziale Zarządzania AGH w ramach wdrażania nowego przedmiotu nauczania Zarządzanie Informacją Multimedialną. Od wielu lat prowadzi własną działalność gospodarczą w dziedzinie integracji zaawansowanych systemów multimedialnych oraz nowoczesnych instalacji inteligentnego i zintegrowanego budynku. Jako jedyny w kraju posiada certyfikat THX, jest także członkiem i certyfikowanym instalatorem CEDIA oraz InfoCOMM/AVIXA z prawami do prowadzenia szkoleń i wykładów. Posiada także uprawnienia ISF oraz wiele certyfikatów branżowych i producenckich. Prowadzi szkolenia oraz czynnie zajmuje się consultingiem i doradztwem technicznym oraz nadzorami nad realizacją inwestycji. Czynnie uczestniczy w pracach zagranicznych komisji standaryzacyjnych oraz doradztwa produktowego. Zajmuje się także projektowaniem, doradztwem i konsultingiem oraz audytem w zakresie nowoczesnych technologii budynkowych.